شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها

درباره استان

موقعیت جغرافیایی

استان ایلام در جنوب غربی ایران، با مساحت ۲۰ هزار و ۱۳۳ کیلومتر مربع حدود ۱/۲ درصد از مساحت كل كشور را به خود اختصاص داده است. این استان از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه‌ است. مرکز استان ایلام، شهر ایلام است.

استان در منطقه ای کوهستانی و در حاشیه جنوب غربی رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. بخش عمده این استان را مناطق کوهستانی و یا تپه های ماهوری تشکیل داده که با شیب تندی به دشتهای کم ارتفاع منتهی می گردد. از مهمترین کوه های این استان می توان به «رشته کوه کبیرکوه» در شمال غرب و جنوب شرق، «کوه های مانشت» در شمال ایلام و بالاخره «کوه های شهان و بانکول» در شمال استان اشاره کرد.

موقعیت اجتماعی و اقتصادی

بدلیل وجود چاه های نفتی، پالایشگاه های گاز، واحد پتروشیمی و شهرک های صنعتی در استان ایلام، ایلام جزو استان نفت خیز ایران محسوب می شود. این استان دارای ۱۱ درصد منابع گاز ایران است و روزانه ۱۵۴ هزار بشکه نفت خام از چاه های نفتی دهلران استخراج و از طریق لوله به پالایشگاه ها در جنوب ایران منتقل می کند.

جاذبه ‏هاى طبيعى و تاريخى

استان ايلام‏ به سبب واقع شدن در غرب كوه‏هاى زاگرس و وجود رودخانه ‏هاى متعدد از جلوه‏هاى طبيعى زيبائى برخوردار است. كوه‏هاى سر سبز اين استان چهره استان را بسيار زيبا نموده است رودخانه‏هاى اين استان طبيعت زيبايش را افزون ساخته. كوه‏هاى استان يكى از مهمترين جاذبه ‏هاى طبيعى استان محسوب می‏شوند و مهمترين آنها عبارتند از: كبير كوه در ايلام، دينار كوه در دهلران، كوه انادان در شمال غربى دهلران، سرخ كوه در مهران، سياه كوه در شمال شرقى دهلران، كوه ما نشست در شمال شرقى ايلام و كوه دالپرى در شرق دهلران.

رودخانه ‏هاى استان يكى ديگر از جاذبه ‏هاى طبيعى استان می‏باشد و مناظر زيبائى را بوجود می ‏آورند. رودخانه سيمره، گدارخوش، كنجان‏چم، گاوى، رودخانه سده، رودخانه ميمه. يكى ديگر از مواهب طبيعى استان ايلام، جنگلهاى بلوط و بادام و بنه در دامنه ‏ها و شيب تند كوه‏ها است. اين جنگل‏ها مناظر بسيار زيبائى را در استان بوجود آورده ‏اند. يكى ديگر از جاذبه ‏هاى طبيعى استان، غارها مى باشند. غار خفاش در جنوب شرقى دهلران يكى از اين جاذبه ‏هاى طبيعى است. چشمه ‏هايى چون چشمه قير در جنوب شرق دهلران و چشمه آبگرم در دهلران از جمله آثار طبيعى استان می‏باشد. 

آثار تاريخى

در اين استان از دوره‏ هاى مختلف تاريخ، آثارى از قبيل قلعه، پل، تپه، مسجد، امام زاده، شهر باستانى و... وجود دارد كه هر كدام بيان كننده گوشه ‏هايى از تاريخ ايران و به خصوص تاريخ اين منطقه مى‏باشد.

مهمترين جاذبه ‏هاى تاريخى استان ايلام عبارتند از:

مساجد، بقاع متبركه و امام زاده‏ ها، بقعه جابر در دره شهر، بقعه مهدى صالح در روستاى ماژين، مقبره بابا سيف الدين در روستاى ارمر، امام زاده سيد ابراهيم در پهله از توابع دهلران، امام زاده على صالح در صالح آباد مهران، امام زاده سید محمد عابد در ملکشاهی، امام زاده سيد حسين در مهران، مسجد والى در شهر ايلام، قلاع تاريخى، قلعه اسماعيل خان در شهر ايلام، قلعه والى در شهر ايلام، قلعه قيران، قلعه امير آباد، قلعه حسين آباد، قلعه سام، قلعه شياق، پل تاريخى چم نمشت در دره شهر، پل ساسانى در دره شهر، پل گاوميشان در دره شهر.

خرابه‏ هاى شهر گم‏گم در ايوان بر روى كوه بانكول، خرابه ‏هاى شهر اريوحان در دشت ايوان، شهر تاريخى دره شهر در دره شهر، شهر باستانى ماژين در جلو تنگ ماژين، آتشكده سه پا در شهرستان ايوان، آتشكده دره شهر در شرق دره شهر.

صنایع دستی در استان ایلام

با توجه به فراوانى مواد اوليه صنايع دستى، مخصوصا پشم، صنايع دستى در بين روستائيان، عشاير و ساير اهالى استان ايلام رواج دارد. صنايع دستى در اقتصاد منطقه نقش مهمى دارند. پس از كشاورزى و دامدارى، بيشترين سهم درآمد مردم از صنايع دستى است. مهمترين صنايع دستى استان ايلام عبارت اند از: قالى، نمد، گليم، جاجيم، زيلو (لى)، پارچه بافى يا زربافى، هورسبان (خورجين بزرگ)، هگبه (خورجين كوچك)، هورجك (خورجين)، سياه‏ چادر، گيوه، ريسندگی و ...

قالى ايلام از نظر بافت جزو نفيس‏ترين و كم نظيرترين بافته ‏هاى ايران می‏باشد. اكثر توليدات استان در اين زمينه، راهى بازارهاى خارجى می‏شود. مراكز عمده توليد تجارت قالى در شهرهاى ايلام، ايران، دره شهر، بدره ملكشاهى و دهلران است. 

نوع فونت

تاهوماپیش فرض

تغییر اندازه فونت

ب+ ب ب-

تغییر رنگ فونت

قرمزپیش فرضآبی

فاصله بین خطوط و کلمات

+ پیش فرض -

اندازه نمایش صفحه

بزرگتر پیش فرض کوچکتر

رنگ پس زمینه

تیره روشن

انتخاب کنتراست

کنتراست تیره کنتراست روشن
رنگ زدایی رنگهای معکوس
بازگشت به حالت پیش فرض